"Złączyć się z Narodem"

W 2015 roku pojechaliśmy do Kazachstanu zrealizować zupełnie inny film, ale tam daleko na kazachskich stepach bardzo szybko zmieniliśmy swoje plany i powstał zupełnie inny obraz…

W takich oto okolicznościach rozpoczęliśmy realizować opowieść o potomkach polskich zesłańców wywiezionych do Kazachstanu. Postanowiliśmy pokazać widzom Ich dramatyczne losy i rozbudzone nadzieje na powrót do kraju swych przodków. Do niedawna nawet Ojczyzna o nich zapomniała, a dzisiaj przez wielu Polaków postrzegani są jako „przybysze ze wschodu”. Oni jednak zdołali zachować polską tradycję i wiarę. Nasz film jest jedynym jak dotąd materiałem w wersji kinowej, który pokazującym prawdziwe historie naszych rodaków i ich współczesne życie. Film polecamy wszystkim widzom, także młodzieży szkolnej. W tym celu przygotowaliśmy konspekt dla nauczycieli zawierający wszystkie najważniejsze informacje o zesłańcach, ich potomkach i nowej ustawie repatriacyjnej i jest on do pobrania poniżej.   

Lekcja w Kinie ZSN.pdf"12 Gwiazd w Intencji Pokoju" (w realizacji)

To historia tym bardziej niezwykła, że prawdziwa. Zdawać by się mogło, że cuda przytrafiają się wyłącznie w apokryfach, tymczasem bohater naszej opowieści – Mariusz, doświadczył cudu. Jest złotnikiem i wyspecjalizował się w obróbce bursztynu. Od lat prowadzi swoja pracownię. Kilka lat temu zaczął chorować. Lekarze zdiagnozowali u niego stwardnienie rozsiane. Rokowania były fatalne – postępująca ślepota i niedowład w jego zawodzie oznaczały wykluczenie. Przy życiu trzymała go silna wiara. Przeżył załamanie, ale nie utracił wiary w Boga. 

Wraz z rodziną trafił na audiencję do Ojca Świętego Jana Pawła II.  I wówczas zdarzył się cud uzdrowienia. Objawy choroby cofnęły się, Mariusz odzyskał wzrok i mógł wrócić do pracy. Ta historia jest tak intensywna w zdarzenia i emocje, że rozważaliśmy dość długo czy nie jest to doskonały materiał na film fabularny. Oczywiście – jest, ale jeśli uleglibyśmy pokusie tworzenia filmu fabularnego to czy ta historia byłaby wiarygodna dla widzów?

Powiedziane jest: „idźcie i dawajcie świadectwo” – tym właśnie chcemy, by był nasz film. Świadectwem wiary, cudu i nadziei. Chcemy opowiedzieć tę historię jak najbardziej chłodni i jak najbardziej obiektywnie. Chcemy, być przede wszystkim wiarygodni…